5 typů na financování projektů se sociálním dopadem
Po dobrém nápadu na sociální projekt s dopadem přichází na řadu jedna z nejdůležitějších otázek – odkud vzít peníze. Dnes se podíváme na pět nejčastějších možnosti financování, jejich výhody, nevýhody a vzájemné porovnání.
- Peníze od firemních dárců/investora
Jedna z nejčastějších forem financování projektu se sociálním dopadem společně s granty a dotacemi jsou peníze od firemních dárců nebo investora. A kde takového investora najít? Pomoci může networking, akcelerační programy, zájmové skupiny a kontakty.
Výhody
- Relativně „volné“ peníze oproti dotacím a grantům (tj. když přesvědčíte dárce/investora o kvalitě svého projektu, nemusíte se s ním příliš dohadovat o jednotlivých položkách v rozpočtu)
- Možnost získat kromě peněz i zajímavé kontakty, inspiraci, rady atd.
- Potenciál dlouhodobé spolupráce (co do růstu, kontaktů i peněz)
„Nevýhody“ aneb bez čeho to nepůjde
- Bez budování značky projektu a související propagace
- Bez dalších vlastních zdrojů
- Bez trpělivosti, ochoty dělat věci jinak a hledat kompromisy
- Peníze z dotací a grantů od státní správy nebo samosprávy, EU atd.
Nebojte se požádat o pomoc. Kdo už někdy psal žádost o dotaci nebo grant, ví, jak náročný proces to může být. Naštěstí je možné najít odborníky, kteří vám pomohou žádost zpracovat nebo ji zpracují za nás!
Výhody
- Relativně jistá cesta k penězům, pokud váš projekt ladí s výzvou, podmínkami a umíte projekt dobře napsat (samozřejmě s přihlédnutím k množství podaných žádostí a velikosti dotačního balíku peněz)
- Možnost získat i vysoké částky dle druhu výzvy (např. u EU v řádu stovek tisíc až milionů Kč)
- Možnost získávat peníze opakovaně a pravidelně, pokud je činnost v projektu dotacemi pravidelně podporována (např. školy, aktivity v sociálních službách atd.)
„Nevýhody“ aneb bez čeho to nepůjde
- Bez spousty papírů a administrativy
- Bez podpory účetní, právníka, administrativního pracovníka atd. (dle druhu projektu)
- Bez přípravy na to, co budete dělat, až/když dotace skončí (tenhle bod doporučuji nepodceňovat, byť ne v každé žádosti se na něj donoři ptají)
- Peníze od nadací/nadačních fondů
Vždy záleží na tom, o jakou nadaci se jedná a jak má nastavena pravidla. Zjednodušeně je možné říct, že u peněz z nadací či nadačních fondů se prolínají pravidla, která platí jak pro peníze od firemních dárců, tak i pravidla platná pro peníze z dotací či grantů.
Na co je dobré se připravit
- Jistá míra administrativy – většinou existuje formulář žádosti, někdy jednoduchý, někdy složitější, a čeká se, že dodáte vyúčtování, někdy i průběžnou zprávu k projektu
- Je dobré mít vlastní zdroje
- Pokud váš projekt bude korespondovat se zájmy, směrováním a podmínkami nadace/nadačního fondu, je možné získat mnohem víc než jen peníze (podporu, kontakty, víceleté financování atd.)
- Pokud nadace/nadační fond nezveřejní podrobné podmínky poskytování peněz, je dobré být aktivní a doptat se (zda existují nějaké podmínky, kolik peněz nadace má k dispozici, jaké projekty v minulosti podpořila atd.), příp. projekt předem konzultovat
PS.: Poslední bod doporučuji nepřeskakovat, ušetříte si spoustu práce, např. když vám řeknou, že momentálně nadace další žádosti nepřijímá, má stop stav, jen to „ještě nestihli“ dát na web.
- Peníze od klientů za poskytované služby/produkt
Pokud se nechcete spoléhat na třetí stranu, jako jsou dárci, fondy, úřady, banky atd., můžete směrem ke svým klientům vyvinout takový produkt a službu, který vám zajistí finance na váš projekt se sociálním dopadem.
Výhody:
- Jistá svoboda
- Méně papírování
- Zodpovědnost leží jen na vás, nikoliv na třetí straně
- Uzpůsobení služby/produktu na míru podle vás (zároveň je nutné, aby služba/produkt reagoval na to, co chtějí a potřebují vaši klienti, kteří budou službu/produkt kupovat)
„Nevýhody“ aneb bez čeho to nepůjde:
- Kvalitní business plán
- Nutnost průzkumu trhu
- Konkurence
- Potřeba počátečního vkladu peněz a vlastních zdrojů
- Půjčky od bank, firem či jednotlivců
Kdo se bojí, nesmí do lesa. U mnoha úspěšných projektů sehrála roli odvaha a počáteční zapůjčení peněz od banky či dobrodince.
Na co je dobré se připravit:
- Budete muset dát záruky, proto důkladně zvažte, čím budete ručit.
- Je dobré mít propočtenou návratnost, zvážené úroky i vymyšlenou strategii pro případ krize či nenadálých událostí
- Mít vše ošetřené smlouvami, bez ohledu na toho, kdo půjčku poskytuje.
Stále tápete, jaká možnost financování je pro vás ta pravá? Přihlaste se na můj seminář Jak a kde získávat peníze na sociální projekty s dopadem.